ראשי מגזין פרויקט מיוחד: מדד הביג מק למצלמות

פרויקט מיוחד: מדד הביג מק למצלמות

21
0

אנו גאים להביא בפניכם היום פרויקט חדש ובלעדי עליו עמלנו רבות בתקופה האחרונה – מדד מגה פיקסל למצלמות. המדד בוחן את מחיריהן של מצלמות פופולאריות במספר רב של מדינות ברחבי העולם במטרה להציג הבדלים וגם – כפי שתראו מייד – לשבור לא מעט מיתוסים. אז היכן ממוקמת ישראל ומי המדינה הזולה ביותר לרכוש בה מצלמה – הכל בכתבה המיוחדת שלפניכם.

לא פעם אנו שומעים כי ישראל היא מדינה יקרה בתחום הצילום וכי רבים מעדיפים לרכוש מצלמה או עדשה בטיסה הבאה לחו"ל. אלא שמעבר לנושאים כגון אחריות ותשלומים, עומדת השאלה הבסיסית – האם באמת מחירי ציוד הצילום בארץ יקרים יותר ואם כן היכן ברחבי העולם זול יותר למצוא ציוד צילום ועד כמה ההפרש משמעותי.

קצת רקע – ב-1986 החליט מגזין הכלכלה הבריטי הנודע האקונומיסט להדגים הבדלים בין כוח הקנייה במדינות שונות באמצעות דוגמא משעשעת – ההבדל במחיר כריך המבורגר (ביג מק) ברשת מקדונלדס במדינות שונות בעולם (מדד אותו הוא ממשיך לפרסם מאז אותה שנה – הינה לדוגמא המדד מינואר 2012). ההצלחה של הפרויקט הייתה עצומה וגרסאות שונות שלו פורסמו ברחבי העולם מאז ועד היום. כך למשלב-2007 החליט הבנק האוסטרלי Commonwealth Securities לבחון מדד דומה עבור מכשיר האייפוד של אפל אשר היה פופולארי מאד באותה העת (קנדה הייתה אז היעד הזול ביותר בעולם). שנתיים מאוחר יותר בשנת 2009 פרסם גוף המדיה הכלכלי bloomberg מדד מקביל נוסף עבור מדף ספרים נפוץ הנמכר ברשת איקאה ומכונה Billy bookshelf – כך נוצר המדד המכונה Billy index (המדינה הזולה ביותר במדד הייתה אגב איחוד האמיריות שבמפרץ הפרסי).

אנו החלטנו לצאת בפרויקט ייחודי משלנו אשר ייבחן את מחיריהן של 3 מצלמות רפקלס פופולאריות ב-12 מדינות שונות ברחבי העולם. בטרם נעבור לבחון את התוצאות והמסקנות אשר ניתן להסיק מהן כמה נקודות שחשוב להבהיר:

 • בכל מדינה בדקנו מחירים בחנות אחת (פרט לישראל בה נבדקו המחירים ב-ZAP ונבחרו המחירים הזולים במספר חנויות מובילות).
 • החנויות שנבחרו (רובן לפחות מוכרות יחסית) אינן מייצגות בהכרח את המחיר הנמוך ביותר (או אפילו הממוצע) באותה המדינה, אך הן אמורות לספק הערכה גסה לעלות המצלמות במדינה.
 • חשוב לזכור כי אין להסיק מן המדד לגבי כדאיות הייבוא האישי לארץ (גם אם נתעלם מנושא האחריות וללא מיסוי על מוצרי צילום אשר אינו קיים בארץ, יש לקחת בחשבון משלוח + 16% מע"מ).

להלן רשימת המדינות והחנויות אותן בדקנו:

countries megapixel

המצלמה הראשונה אותה בחרנו לבדוק היא ה-D7000 של חברת ניקון – אחת המצלמות המקצועיות למחצה הפופולאריות ביותר בשוק (מאז הכרזתה בשלהי 2010).

D7000 megapixel

התוצאות מעניינות ומפתיעות למדי – קנדה היא המדינה הזולה ביותר מבין אלו אותן בדקנו עם כ-1100 דולר בעוד שבקצה השני של הרף ניתן למצוא את דרום אפריקה עם יותר מ-1530 דולרים – פער של עשרות אחוזים. ישראל אף היא איננה זולה במקרה זה ונמצאת כ-10% מעל המחיר הממוצע העולמי העומד על כ-1323 דולר.

המצלמה השנייה אותה בדקנו היא 600D – מצלמת "הכניסה" הפופולארית של חברת קנון אשר הוכרזה בפברואר 2011.

600d megapixelההפרשים במחירי ה-600D מדהימים לא פחות – המחיר בארה"ב במקרה הזה היה הזול ביותר עם 624 דולרים בעוד שצרפת היא היקרה ביותר – לא פחות מ-975 דולר. ישראל ניצבת במקום טוב למדי באמצע עם מחיר של 712 דולר (מתחת לממוצע העולמי העומד על 740 דולר).

המצלמה השלישית והאחרונה אותה בדקנו היא ה-7D של חברת קנון – מצלמה מקצועית למחצה אשר הוכרזה עוד ב-2009 (אך טרם זכתה למחליפה ועודנה פופולארית למדי).

7d megapixelההבדלים כאן היו הגדולים ביותר בהם נתקלנו עם פערים של לא פחות מ-60% (!) בין המדינה הזולה ביותר – תאילנד עם מחיר של 1281 דולר לבין 2047 דולר אותם מצאנו באנגליה (שוב). ישראל נמצאת כאן פעם נוספת עם מחיר נמוך יחסית של 1547 דולר המצוי מתחת לממוצע העולמי (העומד על 1588 דולר).

לסיום ערכנו שקלול של כל אחד מן המחירים ביחס לממוצע העולמי וחיברנו אותם יחד עבור כל מדינה ומדינה. התוצאה – ציון באחוזים עבור כל אחת מ-12 המדינות ביחס לממוצע העולמי – היכן ניצבת ישראל תשאלו? התשובה לפניכם:

average megapixel

ארבעת המדינות בירוק אשר המחיר המשוקלל בהן נמצא מתחת לממוצע העולמי הן: תאילנד, יפן (אולי הפתעת הפרויקט שלנו עם מחירים נמוכים במיוחד), קנדה, הונג קונג וארה"ב. באמצע – מדינות הקרובות מאד לממוצע העולמי – רוסיה (בדיוק בממוצע), ישראל (רק אחוז אחד מעל הממוצע), גרמניה ואוסטרליה. לבסוף המדינות היקרות בבדיקה שלנו עם יותר מ-10% מעל הממוצע העולמי – צרפת, דרום אפריקה וסוגרת את הרשימה, המדינה היקרה ביותר שנבדקה – אנגליה.

לפני שנסיים אנו חייבים התייחסות נוספת לשלושת המדינות היקרות (ובמיוחד לאנגליה). אין לנו כמעט ספק שניתן למצוא במדינות אלו גם מחירים זולים יותר (כאמור בדקנו חנות אחת בפרויקט הנוכחי), יחד עם זאת גם אם ניתן למצוא חנויות עם מחירים זולים יותר, הדבר מצביע רק על הפערים הגדולים בתוך המדינה עצמה (ואולי גם על היעדר תחרות בשוק – למרות שפערים אפשר למצוא גם בין חנויות שונות בארץ – למשל בין יבוא רשמי ליבוא מקביל/אפור).

אנו מתכננים לבחון את הצלחתו של הפרויקט הנוכחי ומידת העניין בו ובהתאם לכך נמשיך ונפתח את "מדד מגהפיקסל" למצלמות גם בחודשים הקרובים, בין השאר נבחן אפשרות להוסיף מצלמות נוספות לבדיקה (קומפקטיות, חסרות מראה ועוד) ולבצע שיקלול של מספר חנויות בכל מדינה.

נשמח לשמוע מה אתם חושבים על התוצאות והאם אתם מכירים חנויות זולות יותר במדינות אותן בדקנו בהן נוכל להשתמש בבדיקות הבאות.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מגזין

21 תגובות

 1. Avatar

  שקד

  31/03/2012 ב 9:34 PM

  כתבה מרתקת שירבו כאלה
  הופתעתי לגלות את הבדלי המחירים

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  31/03/2012 ב 9:41 PM

  תודה:) גם אנחנו הופתענו מאד – גם מן ההבדלים אבל גם מן המדינות הזולות (יפן?!).

  השב

 3. Avatar

  עידו

  31/03/2012 ב 10:01 PM

  וואו.
  אני טס עכשיו לקנדה!

  אני מקווה שתמשיכו עם המדד הזה. ממש שימושי.

  השב

 4. Avatar

  וירצר זאב

  31/03/2012 ב 10:26 PM

  תודה למגה פיקסל על הפרוייקט הזה.

  השב

 5. Avatar

  שרון

  31/03/2012 ב 11:09 PM

  וואו איזו השקעה!
  כתבה מרתקת ומעניינת ביותר, כל הכבוד!!

  *
  בשורה 15 מהסוף, מדינה אחת ולכן ארבע המדינות.

  השב

 6. Avatar

  עידו גנוט

  31/03/2012 ב 11:17 PM

  תודה – תוקן.

  השב

 7. Avatar

  קובי

  31/03/2012 ב 11:20 PM

  למתפרנסים מצילום ומשלמי מע"מ: עם קיזוז מע"מ ישראל ממש במקום טוב. ועם אחריות מקומית – שווה לקנות בארץ.

  השב

 8. Avatar

  גיורא

  31/03/2012 ב 11:21 PM

  אחלה כתבה! מעניין היה להבין, בגלל התוצאות המפתיעות, למה קנדה למשל זולה למצלמה X ואילו תאילנד למצלמה Y… יכול להיות קשר למשל ל"וותק" של המצלמה (מתי הוכרזה)? לקבוצת המחיר? לארץ הייצור? נשמע כמו משימה בלתי-אפשרית אבל… אולי בשבילכם זה לא, כלומר כן אפשרי? בקיצור, תודה!

  השב

 9. Avatar

  עידו גנוט

  31/03/2012 ב 11:28 PM

  קובי – לגבי ישראל אתה בהחלט צודק – מי שמתפרנס מצילום ומקזז 16% מהמחיר (ועוד זוכה לאחריות) מקבל בישראל מחירים שקרובים מאד למינימום שמצאנו באיזושהי מדינה – בהחלט יפה.
  גיורא – אלו שאלות טובות – אני חושב שלמרות העבודה הרבה שעשינו – אין פה עדיין מספיק בשר להשוואה אמיתית. לכן זה כנראה יהיה רק מאמר ראשון בסדרה. אני מאמין שבהמשך השנה אנחנו נחזור עם גרסה יותר מושקעת אשר תבדוק יותר חנויות ויותר מצלמות (היו גם שביקשו עדשות – ואנחנו ננסה). הבעיה העיקרית הייתה שהיינו צריכים למצוא חנויות שיש בהן בדיוק את אותו הציוד – למשל ברוסיה מצאנו הרבה חנויות שלא היו בהן 600D או 7D ובתאילנד מסתבר שכמעט לא מוכרים 600D בלי עדשת קיט – כך שגם הבחירה בחנויות נובעת מאילוצים לא לגמרי רלוונטיים. אבל בסופו של דבר צריך להתחיל ממשהו ולא רצינו לעשות המון עבודה ולגלות שאין בכלל עניין.

  אגב בהמשך השבוע זה גם יתורגם לאנגלית – כך שגם חברה בחו"ל יוכלו להציע חנויות מהמדינות שלהם – זה יעזור לנו לפעם הבאה.

  השב

 10. Avatar

  קובי

  01/04/2012 ב 8:28 AM

  משונה שראיתי באחת החנויות את קנון 5D mark 3 יותר זולה מהניקון 800D שבחו"ל היא דווקא זולה בכ-500 דולר !

  השב

 11. Avatar

  גיא

  01/04/2012 ב 10:35 AM

  השוואה מצויינת מנקודת מבט "שופינגית".
  להשוואה כלכלית אמיתית, נרמלו את התוצאות לפי השכר הממוצע בכל מדינה, התוצאות שיתקבלו יהיו שונות בתכלית.

  השב

 12. Avatar

  עידו גנוט

  01/04/2012 ב 12:18 PM

  אני מסכים – אולי גם את זה נוסיף בפעם הבאה (למרות שזאת לא לגמרי הייתה המטרה הפעם). אגב יפן במקום השני האבסולוטי רק עוד יותר מפתיעה לטובה במדד כזה (וגם קנדה וארה"ב מן הסתם) בהם השכר הממוצע גבוה.

  השב

 13. Avatar

  AL

  01/04/2012 ב 3:00 PM

  כל הכבוד!
  כתבה מעניינת וקולעת בול בזמן מבחינתי.

  השב

 14. Avatar

  ירון

  01/04/2012 ב 3:21 PM

  כמה הערות:
  בנוגע למדד הביג-מק – מדד הבג מק ביסודו, קבע שמעולם לא היתה מלחמה בין שתי מדינות שכנות, שיש בהן מקדונלד'ס ולכן נוח לערוך השוואה בין מדינות אלו, בכל הנוגע לתל"ג ולרמת החיים (יש הדדיות ביניהם).

  לגבי ההשוואה שאתם עשיתם – מצד אחד, לקחתם את ZAP שהוא אתר השוואות מחירים ומן הסתם בכל דגם, בחרתם את המחיר הזול ביותר ומצד שני בחרתם חנויות "מפורסמות".
  כמי שמעביר חלק ניכר מזמנו הן ביפן והן בארה"ב, אני יכול להעיד ששני האתרים שבחרתם הם בפירוש לא הזולים ביותר (הם כן בין הפופולאריים ביותר).
  B&H ויודבשי – הם אימפריות גדולות ומפוארות ומבחר המוצרים בכל חנות הוא מדהים! אבל הם בפירוש לא הזולים ביותר!!!

  אז אם אתם כבר עושים השוואה – תעשו את ההשוואה הוגנת! תמצאו את המחיר הזול ביותר בארה"ב (EBAY? גוגל שופינג?) ואת המחיר הזול ביותר ביפן (כנ"ל) ואז תעשו את ההשוואה!

  זה מאוד לא רציני לקחת מחיר זול מאתר השוואות מחירים ומולו להציב מחירים מחנויות "מפורסמות" רק כי מכירים אותן!

  לדעתי – ההשוואה או "המדד" לכאורה שאתם מביאים, לא מציג כלום! כלום!!!

  השב

  • Avatar

   עידו גנוט

   01/04/2012 ב 3:48 PM

   אני חושב שאתה מפריז מאד.
   א. אין לי מושג מאיפה האמירה שאין מלחמות בין מדינות בהן יש מקדונלדס – בלבנון יש מקדונלדס? בטיביליסי יש מקדונלדס (שאלה רטורית – יש).
   ב. הסברנו באופן מאד ברור שזאת בדיקה ראשונית – בישראל בחרנו ב-ZAP כדי לא להתייחס לחנות כזו או אחרת ולהיכנס לויכוחים (מה גם שזאפ הוא מדד די מקובל למחירים בארץ). B&H באמת לא בהכרח הכי זול בארה"ב אבל אם ביפן יש מחירים יותר זולים משמעותית מידובשי זה רק מחזק את מה שכתבנו (שיפן היא במקום מאד גבוה במדד).

   בשורה התחתונה זה היה ניסוי ראשוני – בכתבה הבאה נבדוק יותר חנויות ויותר מוצרים (לא e-bay זה בטוח אלא חנויות רשת רגילות ומכובדות – אם מישהו פותח אתר וכותב שאפשר לקנות אצלו 5D MKIII ב-700 דולר זה לא משהו שצריך להיכנס למדד – גם בארץ ב-ZAP לא בחרנו בהכרח את המחיר הכי הכי זול אלא את הזול ביותר מבין חנויות אותן אנו תופסים כאמינות ברמה סבירה).

   אה כן ולא כואב לפרגן.

   השב

 15. Avatar

  יוסי

  01/04/2012 ב 4:41 PM

  עידו , אחלה כתבה,מצפה להמשך,תודה וכל הכבוד!

  השב

 16. Avatar

  אדר

  02/04/2012 ב 9:54 AM

  היוזמה ברוכה אבל נדמה לי שהתוצאה אינה נכונה.
  1. כשלוקחים לצורך ההשוואה חנות אחת במדינה גדולה זה לא סקר.
  2. בדרך כלל ההשוואה שנערכת בעתונים כלכליים או במדורים כלכליים מכניסה גם את כח הקניה של הכסף ואין ספק שדולר אמריקאי בארה"ב קונה יותר בארה"ב מאשר בישראל. (
  3. נכון שלישראלי חשוב בסוף כמה דולרים הוציא.
  4. לאחרונה נסע חבר לצפון אמריקה והתכוון לרכוש כמה דברים, ביקשתי שיקנה לי דברים אחדים.
  בדקתי שתי רשתוח B&H ו – ADORMA ניו יורק ו VISTEK בקנדה.
  בקנדה היה יקר יותר, ההפרש בין ישראל לארה"ב היה קטן בד"כ ולפעמים עד חוסר כדאיות להביא משם.

  השב

 17. Avatar

  עידו גנוט

  02/04/2012 ב 12:14 PM

  אדר,
  אני חושב שכבר סיכמנו שהגרסה הבאה תכלול יותר חנויות – זה הרבה מאד עבודה אבל נשתדל לעשות זאת (אני מניח שלא משנה כמה חנויות נבדוק תמיד מישהו יטען שיש חנות אחת שהוא מכיר שהיא זולה יותר).
  לגבי העובדה שאתה מכיר מישהו שמצא חנות יקרה יותר בקנדה – אין לזה כל חשיבות – מה שחשוב זה אם יש חנות (טובה) זולה יותר – ובבדיקה שלנו יש בהחלט חנות (לפחות אחת) זולה יותר – בהחלט יכול להיות שבבדיקות הבאות נגלה חנויות זולות יותר בארה"ב ואז יהיה יותר שוויון בין מדינות.

  גם עניין ההשוואה לשכר הממוצע עלה וגם את זה נוסיף בפעם הבאה.

  מה שכן מכל המבקרים את נושא כמות החנויות איש לא הציע חנויות שהוא מכיר באותן מדינות שהן לכאורה זולות יותר – חברה אם אתם רוצים לעזור אנחנו צריכים לשמוע מכם על חנויות שהן זולות יותר מהחנויות שאנחנו בדקנו באותן מדינות.

  השב

 18. Avatar

  אלי

  07/04/2012 ב 4:54 PM

  כנראה מי שהכין את הכתבה לא מודע שהמחירים באתרי אינטרנט וגם בחנויות בקנדה וארה"ב לא כוללים מע"מ שיכול להגיע עד 13% בתלות במקום מגורים (המס מתווסף לפני השלמת ההזמנה) ככה שהכל מאוד יחסי

  השב

 19. Avatar

  עידו גנוט

  07/04/2012 ב 7:25 PM

  זה לא משהו שאפשר להוסיף לבדיקה מן הסתם כי זה משתנה – יש מקומות בארה"ב שאין מס ובאופן עקרוני גם אם תזמין לארץ אין מס אמריקני (אבל יש כמובן מע"מ ישראלי).

  השב

 20. Avatar

  יוסי וונש

  13/01/2013 ב 2:30 PM

  כתבה מצוינת ו..עדיין יש לשקול את פערי המחירים מול האחריות ותנאי התשלום בארץ.

  יוסי וונש
  קורסי צילום 057-7738917

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.