ראשי מגזין בלאגן באולימפוס? המנכ"ל נשלח הביתה כי שאל שאלות

בלאגן באולימפוס? המנכ"ל נשלח הביתה כי שאל שאלות

2
0

העיתון Financial Times מדווח כי מנכ"ל אולימפוס Michael Woodford אולץ להתפטר בעקבות פרשה הנוגעת לאי סדרים כספיים. Woodford עצמו אמר בראיון כי חבר המנהלים של החברה הודיע לו בתום הצבעה כי: "עליו לתפוס את האוטובוס הבא לשדה התעופה". מה קורה מאחורי הקלעים באחת מחברות הצילום הגדולות בעולם?

אי סדרים כספיים בחברות גדולות אינם דבר נדיר, כך גם סילוקם של מנהלים בכירים בעקבות פרשיות כאלו ואחרות. אלא שנדיר הרבה יותר למצוא בחברה התאגידית הסגורה של יפן מצב בו "הלכלוך" הפנימי דולף החוצה. במקרה הנוכחי הסיפור כנראה שונה. Michael Woodford הוא מנהל בכיר שהועסק בחברת אולימפוס במשך 30 שנה, אשר הפך בראשית אפריל 2011 למנכ"ל הלא יפני הראשון של אולימפוס (מדובר בעניין נדיר ביותר בתרבות החברות היפנית ורק מנהלים מערביים בודדים ביותר מוצאים את דרכם לניהול חברות ענק יפניות – אחד מהם הוא מנכ"ל סוני הנוכחי – Sir Howard Stringer).

במהלך התקופה בה כיהן כמנכ"ל טוען Woodford כי ניסה לברר להיכן נעלמו קרוב למיליארד דולרים במסגרת מספר עסקאות רכישה גדולות אותן ביצעה אולימפוס בשנת 2008 (עסקאות אלו קשורות לחטיבה הרפואית של אולימפוס ולא לחטיבת הצילום אך היקפן הגדול השפיע מן הסתם על החברה לא מעט). אף ש-Woodford נמנע מלטעון כי מנהלים בכירים בחברה זכו להטבות אישיות כלשהן הנובעות מן הרכישה הוא ממשיך לטעון כי סכומים של מאות מיליוני דולרים "נעלמו" באורך מסתורי במסגרת אותן עסקאות.

Michael Woodford – מחייך, כשעוד היה נשיא החברה

Michael Woodford םךטצפוד

ההתרחשויות סביב פיטוריו של Woodford הובילו בשבוע שעבר לצניחה במניית חברת אולימפוס ב-18%. בכדי להתמודד עם הקריסה הודיעו נציגי החברה כי Woodford התעלם ממבנה החברה וביצע שינויים ארגוניים על דעת עצמו שלא תאמו את רוח החברה ומסיבה זו החליטה מועצת המנהלים לפטרו. במיוחד נטען כי המנכ"ל צריך להנהיג את החברה בהתבסס על התרבות המיוחדת שהתפתחה בה לאורך השנים ולא פחות מכך על תרבות הניהול היפנית. Woodford עצמו הגיב להאשמות ואמר כי לא מדובר במאבק בין תרבותי אלא במאבק הנוגע לאופן השימוש בכספים.

אף שעל פניו נראה כי מדובר במאבק פנימי בחברה מסחרית אנחנו מוצאים כי יש בו עניין לא מבוטל עבור כל מי שתחום הצילום מעסיק אותו. תעשיית הצילום העולמית מרוכזת כיום רובה ככולה ביפן. התרבות האירגונית היפנית שונה מאד מזו המערבית. בין אם נכונות האשמותיו של Woodford בדבר אי סדרים כספיים בהיקפים של מאות מיליונים ובין אם לא, נציגי החברה צודקים כמעט בוודאות בדבר אחד – התנהגותו של Woodford כאשר יצא עם הסיפור החוצה משקפת ערכים שאינם מתיישבים בהכרח בקנה אחד עם ערכי הניהול היפניים המסורתיים (הנוטים להתאפיין בסגירות).

מה קורה באולימפוס? (צילום: אופיר אילוז)

olympus photokina megapixel.co .il IMG 7611

ההבדלים באופי הניהול בין מה שמקובל בתרבות היפנית לזו המערבית משפיעים ללא ספק על המוצרים אותם אנו רואים על המדפים בסופו של דבר (למרות החדשנות הרבה שמקורה ביפן ובטכנולוגיה היפנית יש לא מעט אמת בטענות לפיהן חברות הצילום היפניות הן בבסיסן שמרניות מאד). בהקשר זה אגב ראוי להזכיר את הראיון שערכנו לפני כשנה עם נשיא פנטקס (כיום פנטקס/ריקו) ארה"ב Ned Bunnell, והשאלה שהפננו אליו בנוגע להבדלים שהוא רואה בין התרבות הניהולית המערבית לזו היפנית (החל מדקה 4:40 לערך).

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מגזין

2 תגובות

 1. Avatar

  Elad Ackerman

  16/10/2011 ב 4:51 PM

  תודה רבה על הידיעה. מסקרן ועם זאת מדאיג.

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  16/10/2011 ב 4:56 PM

  אני לא חושב שהחברה בסכנה כלשהי בגלל הסיפור. יכול להיות שיהיו חקירות וגם יכול להיות שהכל יתמוסס כמו שקורה הרבה פעמים. היו לא מעט שמועות בחודשים האחרונים על רכישה אפשרית של אולימפוס על ידי אחת החברות הגדולות (פנסוניק לכאורה יכולה להתאים ואם מישהו רוצה בכלל לחלום אז אולי אפל בעידן שאחרי ג'ובס תחליט שהיא מתעניינת ברצינות רבה יותר בצילום ורוצה לפתח מצלמה – אבל אלו בשלב זה רק ספקולציות).

  אותי דווקא עניין פה ההבדל בין התרבות הניהולית היפנית לזו המערבית וזה נושא שאנחנו חוזרים אליו פעם אחר פעם בעיקר משום שכל חברות הצילום הגדולות (לייקה/זייס הגרמניות הן חברות קטנות אפילו ביחס לאולימפוס) הן יפניות.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.