ראשי מגזין מצלמות בלונדון – אפריל 2011

מצלמות בלונדון – אפריל 2011

4
0

את השבוע הראשון של אפריל העברנו בביקור פרטי בעיר לונדון. כידוע, לכותב שורות אלו תחביב מעט ביזארי המתמצא בצילום מצלמות (וצלמים עם מצלמותיהם) בשטחים ציבוריים. עבור מטרה זו לונדון היא כנראה אחד היעדים הטובים בעולם ולאחר שבעה ימי ביקור השגנו קציר מרשים למדי של מצלמות. מי מוביל, מי הפתיע, את מי לא ראינו ואילו מצלמות לא הצלחנו לזהות (ואולי אתם כן) – הכל בכתבה שלפניכם.

לונדון אולי לא מחכה לנו, אבל היא בהחלט מחכה למאות צלמים אחרים אשר גדשו את רחובותיה בראשית אפריל השנה בשבוע בו כמעט ולא נראו עננים בשמים וההמונים יצאו לרחובות.

צילום צלמים (ומצלמות) ברחוב הוא תת תחום (מעט ביזארי) של ז'אנר צילומי אותו מקובל לכנות Candid Photography (בעברית היו מתרגמים זאת אולי כ"מצלמה נסתרת" אך יהודה ברקן וחבריו הרסו את משמעות המונח ואנו נדבוק במינוח הלועזי לעת עתה). אנו נעסוק בנושא ה-Candid Photography במאמר נוסף שיתפרסם באתר בקרוב אבל בהקשר הנוכחי מספיק לציין כי במרבית המקרים המצולמים לא היו מודעים לפעולת הצילום וזאת נעשתה מרחוק או באופן נסתר כזה או אחר. מסיבה זאת בין השאר חלק גדול מן התמונות מטושטשות או לא ברורות לחלוטין אך הדבר מקובל ומובן לחלוטין והמטרה איננה בהכרח לנפק תמונות איכותיות אלא לתעד (ואם אפשר למצוא גם מצלמות ועדשות מעניינות).

מצלמים בלונדון (צילום: עידו גנוט)

london canon

את סדרת המצלמות בערים שלנו התחלנו באפריל 2010 עם "מצלמות בברצלונה – קנון וניקון ראש בראש". מאוחר יותר בעת ביקורנו בתערוכת פוטוקינה 2010 בגרמניה ערכנו בדיקה מדגמית של כ-100 מצלמות (אם כי שם בעיקר ספרנו ופחות צילמנו צלמים). ככלל בשני המקרים נתקלנו בעיקר במצלמות קנון (בדרך כלל סביב 50%) ואחריהן במצלמות ניקון (כ-30% או יותר) והשאר מתחלקות בין ייתר החברות (סוני מובילה בדרך כלל). נתונים אלו תואמים פחות או יותר את נתוני המכירות העולמיים המוכרים. בלונדון קבוצת המדגם שלנו הייתה הפעם גדולה באופן משמעותי וגם התוצאות היו שונות ומעט מפתיעות.

במהלך שבוע הביקור שלנו הזדמן לנו לצלם לא פחות מ-209 מצלמות שונות (בפועל ראינו אנו מעריכים כ-500 אך במקרים רבים היה בלתי אפשרי לצלמן מסיבות שונות). את השלל החלטנו לחלק ל-8 סעיפים שונים והרי הם לפניכם:

קנון (45%)

המנצחת הגדולה של לונדון 2011. כמעט 45% מכל המצלמות הרפלקסיות אותן צילמנו היו מבית היוצר של חברת קנון. הרוב המוחלט שייך כמובן לסדרות הכניסה של החברה (EOS 400D/EOS 450D/EOS 550D) אך בין לבין נתקלנו גם בדגמים מתקדמים יותר בניהם ה-EOS 60D החדשה יחסית, ה-EOS 7D  ומספר לא מבוטל של EOS 5D MKII (כולל אחת על מכתוף אותה ניתן לראות בין התמונות המופיעות בגלריה). המצלמה ה"נדירה" ביותר של חברת קנון הייתה ה-EOS 1DS MKIII (היא אגב הייתה תלויה על אב אשר הסתובב עם בנו שגם לו הייתה מצלמה רפלקסית של קנון).

קנון בלונדון – המנצחת הגדולה (צילום: עידו גנוט)

[mega_gallery]

ניקון (25%)

אף שניתן היה לראות לא מעט מצלמות של חברת ניקון ברחובות לונדון לאחר שערכנו ספירה מדויקת גילינו כי בסך הכל רק כרבע מכלל המצלמות בהן נתקלנו יוצרו על ידי החברה – נתון מאכזב למדי עבור ניקון ונמוך באופן משמעותי מאחוזי המכירות המוצהרים של החברה הן באופן כללי בעולם והן בבריטניה עצמה. מבין המצלמות בהן נתקלנו בלטו בהעדרן דגמי ה-D3000/D3100 (פה ושם ניתן היה למצוא אותם אך הדגמים הנפוצים יותר היו ה-D5000/D90). ה-D7000 עודנה חדשה למדי ורק אחת נלכדה במצלמתנו. גם בניקון כמו בקנון נתקלנו בכמה וכמה מצלמות מקצועיות (וחצי מקצועיות) בניהן ה-D300S/D700 ואף שקשה מעט לזהות מן התמונה, ככל הנראה גם D3S אחת לפחות.

ניקון בלונדון – מספרים נמוכים (צילום: עידו גנוט)

[mega_gallery]

סוני (9%)

בהמשך למגמה אותה ראינו בברצלונה ובפוטוקינה – ניתן היה לראות לא מעט מצלמות רפלקסיות של חברת סוני ברחובות לונדון (באופן יחסי כמובן). קצת פחות מ-10% מכל המצלמות בהן נתקלנו היו מבית סוני ולנו אף הזדמן לבקר במרכז קניות חדיש בעיר בו נפתחה חנות קונספט של החברה ובה בין השאר גם חלק מליין המצלמות והעדשות הקיים. מעניין במיוחד היה למצוא כמה וכמה מצלמות מסדרת ה-NEX החדשה לצד שורה של מצלמות רפלקסיות "מסורתיות" יותר (אגב לא זכינו לראות אפילו מצלמה אחת מליין ה-A55/A33 בעלת המראה החצי שקופה).

סוני בלונדון – גם ה-NEX בתמונה (צילום: עידו גנוט)

[mega_gallery]

אולימפוס (4%)

לאולימפוס היה ייצוג נכבד מאד באופן יחסי בלונדון השנה הן בתחום דגמי הרפלקס הישנים יותר (E-510 ואחיותיה) והן בדגמי ה-PEN אשר נצפו על ידינו בכמה וכמה נקודות. גולת הכותרת מבחינתנו הייתה ללא ספק ה-E-5 אשר נצפתה (וצולמה) בחטף על בחור בעל חזות אסיתית באחד הרבעים היותר עמוסים של לונדון בסוף השבוע. אגב, אף שאיננו מזכירים בסקירות מסוג זה מצלמות שאינן רפלקסיות בכל זאת מצאנו לנכון לציין כי הזדמן לנו לראות גם XZ-1 ברכבת התחתית – התרגשנו מאד (אך לצערנו לא צילמנו).

אולימפוס בלונדון – גם E-5 (צילום: עידו גנוט)

[mega_gallery]

פנטקס (3%)

באופן יחסי לשני הסיורים הקודמים זכינו לראות כמות יפה של מצלמות פנטקס בלונדון. השיא מבחינתנו הייתה בחורה צעירה באחד הגנים הציבוריים אשר עשתה שימוש לא מועט כלל במצלמת כניסה (Kx/Kr) בצבע אדום – בהחלט לא עניין של יום יום במחוזותינו.

פנטקס בלונדון – אדום עולה (צילום: עידו גנוט ומירב יצחקי)

[mega_gallery]

פנסוניק (1%)

אם הבדיקה שלנו אכן ממצה נראה שלפנסוניק עדיין דרך ארוכה לעבור בטרם מצלמותיה יתפסו נתח שוק משמעותי בתחום הרפלקסי (או אם לדייק במקרה של החברה בתחום המצלמות חסרות המראה). רק מצלמות בודדות ביותר של החברה נראו ברחובות לונדון. אנו הספקנו לצלם דווקא את דגמי ה-GF1/GF2 אך זכינו להיתקל לפחות במצלמה אחת מסדרת ה-G/GH (אשר לא צולמה על ידינו).

פנסוניק בלונדון – דרך ארוכה לפנינו (צילום: עידו גנוט)

[mega_gallery]

חברות נוספות (1%)

מעבר לששת החברות הגדולות הספקנו ללכוד תמונות של עוד מספר מצלמות של חברות מוכרות – הבולטת שבהן היא חברת פוג'יפילם אשר יצאה למעשה מן השוק הרפלקסי אחרי ה-S5 Pro אשר אחת כמוה הצלחנו ללכוד לשבריר שנייה באחד הרחובות הצדדיים במרכז לונדון ובאחת נוספות (ככל הנראה) באזור שונה של העיר. תפיסה מעניינת יותר מבית פוג'יפילם היא ה-X-100 אשר אמנם איננה מצלמה רפלקסית אבל בכל זאת החלטנו לכלול אותה בין התמונות ולו רק בשל נדירותה בשוק בימים אלו בשל האסון ביפן. בניגוד לגרמניה, בלונדון נתקלנו במה שנראה כלייקה אחת בלבד –  מעט מצער אך לא לגמרי מפתיע (גם היא הגיעה בנרתיק כך שהזיהוי אינו פשוט).

ראוי להקדיש מילה לחברות אותן לא פגשנו – כפי הנראה לא פגשנו ולו מצלמה אחת מסדרת ה-NX של חברת סמסגונ (אלא אם אחת הלא מזוהות תשנה את המסקנה הזו), או מצלמה של חברת סיגמא (אם כי אנו משוכנעים למדי שראינו מצלמה קומפקטית מתקדמת של החברה אך לא הספקנו לצלמה). גם מצלמה של חברת ריקו המסתורית לא פגשנו (אנחנו עדיין ממתינים לראות באיזו מדינה נפגוש צלם ברחוב עם ה-GXR). מיותר לציין שלא נתקלנו במצלמות פורמט בינוני – חבל אבל צפוי.

לונדון 2011 – פוג'יפילם ועוד (צילום: עידו גנוט)

[mega_gallery]

בלתי מזוהות (13%)

בין לבין נתקלנו בכמות לא מבוטלת של מצלמות בלתי מזוהות. חלקן סתם כך משום שהתמונה מטושטשת, הזווית איננה מאפשרת זיהוי ואחרות פשוט כי איננו מזהים את היצרן (ובחלק קטן מהמקרים מזהים אך היה מעניין לדעת מה הדגם). בין המצלמות שנכנסו לסעיף זה גם כמה מצלמות ישנות יותר (כולל כמה וכמה מצלמות אנלוגיות אשר עדיין ניתן למצוא מסתבר ברחובות לונדון). אתם יותר ממוזמנים לנסות ולעזור לנו בזיהוי (כל תמונה ממוספרת ואתם מוזמנים להתייחס אליהן בתגובות לפי המספרים).

נסו לזהות את המצלמה/עדשה – לפי המספרים (צילום: עידו גנוט)

[mega_gallery]

בשולי הדברים

רצינו להזכיר שני נושאים נוספים בשולי הדברים. ראשית הופתענו מעט לגלות שמלבד מצלמות ישנות ניתן היה לראות כמות נכבדה מאד של עדשות ישנות (מתכתיות ואחרות) בשימוש על מצלמות מודרניות. לא נתקלנו בתופעה דומה (וודאי לא בהיקף שכזה) בשני המקרים הקודמים. אתם מוזמנים לסייע לנו לזהות כמה מן העדשות היותר מעניינות המופיעות כאן.

נקודה נוספת, גם היא נוסטלגית מעט, היא חזרתם של תיקי העור למצלמות. תיקים אלו אשר היו פופולאריים מאד בשנים עברו נראים כאילו חזרו לאופנה בלונדון (ואולי מעולם לא עזבו). מי יודע, אולי גם בארץ נראה מגמה דומה בחודשים הקרובים.

בתקופה הקרובה נפרסם עוד מספר כתבות הקשורות לביקורנו האחרון בלונדון.

עידו גנוטעידו גנוט
עידו גנוט הוא עורך ומייסד אתר הצילום מגה פיקסל. הוא מסקר חדשות טכנולוגיה מאז סוף שנות ה-90 וכתב וערך עבור שורה של מגזינים בינלאומיים מובילים. הוא עוסק בתחום הצילום מאז שנת 2009. עידו הוא גם מייסד שותף בחברת ההפקה Shooteat.co.il העוסקת ביצירת תוכן ויזואלי עבור חברות מסחריות.
טען עוד כתבות קשורות
טען עוד ב מגזין

4 תגובות

 1. Avatar

  מיכאל

  12/04/2011 ב 8:48 PM

  תמונות 3+12 = Fujifilm Instax
  תמונה 5 = מצלמה כלשהיא מסדרת Sony Alpha (לפי הרצועה עם הפס הכתום)

  השב

 2. Avatar

  עידו גנוט

  12/04/2011 ב 8:51 PM

  5 אכן נראה מסדרת האלפא – למישהו שמכיר טוב את סידור הכפתורים יש רעיון איזה דגם בדיוק?

  השב

 3. Avatar

  ארז

  12/04/2011 ב 9:37 PM

  תמונה 6 – ניקון אנלוגית
  תמונה 7 קנון עם עדשת קיט
  12 מצלמת פולרויד
  17 מינולטה אנלוגית נו באמת זה רשום שם

  השב

 4. Avatar

  עידו גנוט

  12/04/2011 ב 10:05 PM

  לגבי 17 ברור שזה מינולטה – מה הדגם?
  סתם לרשום מה החברה זה נחמד אבל נסו לתת קצת יותר פירוט.

  אגב מאד מעניין אותי מס. 1 – יש לי עוד תמונה שלו אם אנשים לא יצליחו לזהות.

  השב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.