הרשמה לניוזלטר

Lightroom ויעילות השימוש ב-Metedata

2/9/2013 , עדי רביד, אדובי ישראל בנושאים: עיבוד, עריכה וניהול תמונה

Lightroom ויעילות השימוש ב-Metedata
הכתבה הנוכחית תעסוק בנושא חשוב במיוחד הנוגע לכל צלם והוא אופן ניהול מאגר התמונות והיכולת לחפש ולמצוא תמונות ביעילות מבין מאות ואלפי תמונות וקבצים אחרים במחשב. ניהולם של קבצים במרחב הדיגיטלי נחלק לשתי שיטות, זו המתבססת על מבנה מערכת הקבצים וזו המתבססת על קיטלוג הקבצים במסד נתונים. ניהול המבוסס על מערכת הקבצים, כפי שלמשל ינהל את התמונות שלו צלם שעושה שימוש ב-Bridge, מתבסס על סידור בתיקיות, ...להמשך קריאה »

לייטרום – ענייני אספנות

28/5/2013 , עדי רביד, אדובי ישראל בנושאים: עיבוד, עריכה וניהול תמונה

לייטרום – ענייני אספנות
הדרך הקלה והיעילה ביותר למיין את עשרות/מאות/אלפי התמונות שבקטלוג לצורך צפייה, טיפול, או ביצוע כל משימה אחרת שמסוגלת Lightroom לעשות היא באמצעות אוספים (Collections). פאנל האוספים – המזוהה בשמו Collections – נגיש מכל אחד משבעת המודולים של Lightroom ומאפשר ליצור כמה אוספים שתרצו משני סוגים: אוסף רגיל (Collection) ואוסף חכם (Smart Collection). פאנל האוספים   איך יוצרים אוספים? האמת ששהנושא פשוט מאד. בפאנל האוספים (Collections) לוחצים על ה-"+" שבפינה ...להמשך קריאה »

לייטרום – עבודה עם קטלוגים

11/4/2013 , עדי רביד, אדובי ישראל בנושאים: עיבוד, עריכה וניהול תמונה

לייטרום – עבודה עם קטלוגים
לפני שמתחילים לפני מספר ימים – שחררה Adobe את עדכון Lightroom לגרסה 4.4. העדכון כולל, מעבר לתיקוני באגים, תמיכה ב-25 מצלמות חדשות ביניהן ה-Canon EOS 1D C ו-Nikon 7100, פרופילי עדשות חדשים ותמיכה בחיישני X‪-‬Trans של מצלמות FujiFilm כמו למשל ה-X‪-‬Pro1. כמו תמיד, שוחרר העדכון במקביל לעדכון ה- Camera Raw plug‪-‬in של Photoshop. אנו ב-MegaPixel סקרנו עדכון זה מיד עם הכרזתו. עבודה עם קטלוגים מאמר זה היה אמור ...להמשך קריאה »

שבעת מדורי Lightroom

15/2/2013 , עדי רביד, אדובי ישראל בנושאים: עיבוד, עריכה וניהול תמונה

שבעת מדורי Lightroom
על מנת להקל ולפשט את תהליך העבודה בה, חולקה Lightroom לשבע סביבות עבודה שלכל אחת מהן תפקיד שונה בשרשרת חייהם של התמונה והצלם – להלן, שבעת מדורי Lightroom. אנו מביאים בפניכם היום את תקציר מהותה של כל אחת מסביבות העבודה הללו (במסגרת המאמר השני בסדרת מדרכי עיבוד התמונה בשיתוף אדובי): Library – ספריה סביבת הניהול של אוסף התמונות שמהווה את מרכז העצבים של התוכנה. לכאן מיבאים את התמונות, ...להמשך קריאה »

Lightroom הכרות ראשונית – חלק א'

19/10/2012 , עדי רביד, אדובי ישראל בנושאים: עיבוד, עריכה וניהול תמונה

Lightroom הכרות ראשונית – חלק א'
קצר ולעניין, Lightroom או בשמה המלא Adobe Photoshop Lightroom היא תוכנת ניהול ועריכה של תמונות המיועדת לצלמים, אשר תוכננה ללוות את תהליך העבודה של הצלם הדיגיטלי עם התמונות שצילם. נכון, היא איננה כה פשוטה – אפשר לומר אפילו מורכבת – אבל מרגע ש"נופל האסימון" ומתרגלים לשימוש בה, היא תהפוך את חייו של הצלם למהנים ויעילים יותר, ותספק בידיו כלי יעיל לארגון, שיפור ושיתוף של התמונות ...להמשך קריאה »

צמצם, עומק שדה ומה שביניהם

10/5/2012 , עידן פרסר, גליץ בית ספר לצילום בנושאים: יסודות הצילום

צמצם, עומק שדה ומה שביניהם
הרבה אנשים קונים מצלמות DSLR בימנו וכולנו רוצים להפיק את המרב מהמצלמה החדשה שלנו. אבל לא לחינם אומרים "כל ההתחלות קשות", רק ההתמודדות עם כל המונחים המקצועיים שיש ללמוד יכולה לעיתים להראות מסובכת להחריד. אולם אחרי שעוברים את כל הטרמינולוגיה ומתחילים להבין את שלושת הפרמטרים שמשפיעים על התמונה הסופית שלנו (צמצם, תריס ורגישות/ISO), כל שאר הדברים מסתדרים מעצמם. היום נלמד על הפרמטר הראשון – הצמצם. צמצם, ...להמשך קריאה »

מתחילים ללמוד מושגי יסוד

20/4/2012 , עידן פרסר, גליץ בית ספר לצילום בנושאים: יסודות הצילום

מתחילים ללמוד מושגי יסוד
בכתבה הראשונה הצגנו בפניכם את הקונספט של קאמרה אובסקורה (לשכה אפלה, בעברית). רעיון זה, על אף היותו בן אלפי שנים, נותר הבסיס הטכנולוגי למצלמות של היום – המצלמה ביסודה היא קופסה אטומה לאור. אולם כדי להפיק תמונה מלשכה אפלה זו, יש צורך בעוד שני רכיבים עיקריים: אמצעי המאפשר למקד את האור דרכו ורכיב נוסף המסוגל 'להקליט' את האור. שני אלו הם העדשה והחיישן, בהתאמה. יש הרבה ...להמשך קריאה »

קיצור תולדות הצילום

1/4/2012 , עידן פרסר, גליץ בית ספר לצילום בנושאים: יסודות הצילום

קיצור תולדות הצילום
איך הכל התחיל? צילום הוא למעשה תוצאה של שילוב בין כמה גילויים טכנולוגים מדהימים, במאה החמישית והרביעית לפני הספירה, הרבה לפני הצילום הראשון, פילוסופים ומתמטיקאים תיארו מכשיר הנקרא בפשטות קאמרה אובסקורה – חדר חשוך, שהציג על משטח את העולם שבחוץ בדו-מימד. הדמיה של קאמרה אובסקורה (קרדיט: Meggar) ב-1839, הוצגו רשמית לראשונה (באופן בלתי תלוי) שני תהליכים מדהימים שבאו לתת מענה לבעיה שהציקה לאמנים בכל העולם כבר כמה ...להמשך קריאה »

[ארכיון] מצבי הצילום של המצלמה

14/10/2011 , פלאש 90, בית הספר לצילום מעשי בנושאים: יסודות הצילום

[ארכיון] מצבי הצילום של המצלמה
במרבית המצלמות קיים בורר מצבי צילום ראשי המאפשר בחירה של מצב הצילום בו עובדת המצלמה. כל מצב ניחן במאפיינים שונים ומיועד למטרה שונה. במדריך זה נכיר את מצבי הצילום השונים של המצלמה.   מצבי צילום אוטומטיים – מצב אוטומטי (על החוגה: Auto/Automatic) במצב זה המצלמה קובעת את כל פרמטרי הצילום ולמעשה מתפקדת כמצלמת Point & Shoot. בין היתר המצלמה קובעת את רגישות החיישן (ISO), הצמצם, מהירות הצילום, ...להמשך קריאה »

[ארכיון] משולש החשיפה – מחברים את הקצוות

8/9/2011 , פלאש 90, בית הספר לצילום מעשי בנושאים: יסודות הצילום

[ארכיון] משולש החשיפה – מחברים את הקצוות
בשלושת המדריכים האחרונים הכרנו את המרכיבים המשפיעים על החשיפה; מפתח הצמצם, מהירות הסגר ורגישות החיישן (ISO). למדנו כיצד כל אחד מהם משפיע בנפרד על בהירות התמונה המתקבלת. בנוסף הסברנו כיצד כל אחד מהם משפיע על היבט נוסף של התמונה המתקבלת: מפתח הצמצם על עומק השדה, מהירות הסגר על האופן בו נקפיא או נמרח תנועה ורגישות החיישן על כמות הרעש הדיגיטלי בתמונה. כל תמונה מצולמת בצירוף מסוים ...להמשך קריאה »

Clicky